قارچ های پوستی

قارچ های پوستی معمولاً باعث نفوذ در لایه های سطحی پوست و در شکل های مختلفی ظاهر می شوند و دارای انواع مختلفی هستند:
"
پیتریازیس ورسیکالر"، یک قارچ سطحی پوست است که به صورت لکه های قهوهای و سفید بیشتر در تنه و قسمتهای جلویی اندام ها بروز می یابد، عامل اینقارچ در پوست همه افراد وجود دارد و در شرایط مناسب اعم از رطوبت، تعریق وعوامل نامشخص دیگر باعث بیماری زایی و تظاهرات پوستی خاص می شود. اینبیماری به خصوص در افرادی که تعریق شدید داشته و یا دائم در محیط هایمرطوب هستند شیوع و گسترش بیشتری دارد.
قارچ های سطحی پوست نوع دیگری از این بیماریها استو می توانند حتی ناخن های دست ، پا و ناحیه کشاله ران را نیز درگیر کنند.
دسته دیگری از قارچ های پوستی" عفونتهای برفک " است که به صورت لکههای سفید در مخاط دهان و زبان دیده می شود و در افراد بالغ این دستعفونتها به صورت دانه های چرکی در نواحی مختلف بخصوص در چین ها نظیر کشالهران و زیر بغل بروز می یابد.
دکتر"محسن داوودی"متخصص پوست در این زمینه به خبرنگار اجتماعی ایرنامی گوید : بسیاری عفونتهای سطحی قارچی پوست در صورتی که تشخیص درستی دادهشوند درمان راحت و سریعی دارند و در غیر اینصورت اگر تشخیص درست نباشدممکن است بیمار مدتها تحت درمانهای غلط قرار گیرد.
وی ، بهترین راه برای پیشگیری از عفونتهای قارچی را رعایت بهداشتفردی و عدم تماس با فرد مبتلا دانست و با ذکر مثالی افزود : فردی که دچارعفونتهای قارچی می شود بهتر است تا درمان کامل از تماس در محیط ها و اماکنعمومی نظیر استخرها بپرهیزد تا عفونت به دیگران منتقل نشود.
داوودی ادامه داد: در خصوص عفونت های قارچی سر نیز کودکی که مبتلابه این عفونت می شود بهتر است تا درمان قطعی از تماس با بچه های دیگر درمحیط مدرسه به دور باشد.
وی اظهار داشت :بدن به صورت طبیعی میزبان انواعی از میکرو ارگانیسمها شامل باکتریها و قارچ ها بوده ، برخی از این میکرو ارگانیسم ها برایبدن مفید هستند. بقیه ممکن است به سرعت تولید مثل کنند و عفونت ها راتشکیل دهند.
این متخصص پوست افزود: قارچ ها می توانند روی بافت های مرده مو،ناخن ها و لایه های بیرونی پوست زندگی کنند،عفونت های قارچی ناخن اغلببیشتر در بالغین دیده و این عفونت ها اغلب به دنبال عفونت قارچی پا هستند.
"
درمان عفونت های قارچی ناخن ممکن است مشکل باشد و اغلب عود می کنند. ناخن های پا اغلب بیش از ناخن های دست مبتلا می شوند."
به گفته داوودی ، افرادی که به صورت مداوم به استخرهای شنای عمومی ،ژیمناستیک ، یا حمام های عمومی می روند و کسانی که زیاد عرق می کنند، بهصورت معمول عفونت های شبه مخمری دارند، زیرا قارچ هایی که این عفونت ها راایجاد می کنند در نواحی گرم و مرطوب رشد دارند.
وی تصریح کرد: خـطر ابتـلا به یک عفونت قارچی با کفش های تـنگ،رطوبتطولانی مدت پوست یا جراحـات کوچک پوست یا ناخن، افزایـش می یابد.
داوودی، شکنندگی، بد رنگ شدن، ازدست رفتن حالت صیقلی و درخشندگیناخن، ضخیم شدن ناخن، بد ریختی شکل ناخن، تکه تکه شدن ناخن، نرم شدن (جداشدن) ناخن را از علایم عفونت ذکر کرد. این بیماری اکثراً در فصل تابستان بیشتر از فصول سرد سال دیده می شود و هرساله ممکن است که تکرار شود. جلوگیری از پیشرفت این بیماری با توجه بهاینکه عامل این بیماری در سطح پوست به صورت طبیعی وجود دارد باید بیشتر بهصورت کنترل تعریق و تماس کم با رطوبت زیاد باشد البته درمانهای ضد قارچاعم از پمادها، شامپوها و حتی داروهای خوراکی نیز به راحتی بیماری راکنترل می کند. بایستی بدانید که این نوع قارچها احتمال عود زیاد دارند

 

/ 1 نظر / 281 بازدید
بابک

سلام من خودم این بیماری را دارم . به نظر من این بیماری 100% ریشه روحی و روانی دارد . بهترین دارو برطرف کردن مسائلی است که باعث عصبی شدن و ناراحتی شخص میشود . با تشکر از خانم دکتر وزیری نسب