زگیل و درمان

  1.  


    زگیل تکثیر نامنظم و‌البته غیرسرطانی سلول‌های پوست است که توسطویروسی به نام <پاپیلوما> ایجاد می‌شود. این ویروس سلو‌ل‌های پوسترا وادار می‌کند تا مکان مناسبی به همراه مواد مغذی برای آن فراهم کند. بهاین مکان تکثیر ویروس‌ها، از لحاظ پزشکی زگیل می‌گویند

     

: <زگیل‌هایا منفرد و یا در دسته‌جات ایجاد میشود

د و در کودکان شایع‌تر از بزرگسالان هستند. زگیل‌ها با اندازهکوچک (در حدود 1 تا 3 میلی‌متر) شروع شده و به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند،سطحی خشن و حدودی کاملا واضح دارند و معمولا درد و خارش ندارند.>

تماس مستقیم با افراد دچار زگیل و یااستفاده از وسایل آنها، از مهم‌ترین راه‌های انتقال ویروس زگیل است.اما به مقاومت مستقیم ایمنی افرادنیز بستگی دارد  و هر عاملی که سیستم ایمنی بدت را تضعیف کند احتمال ایجتد زگیل را بالا میبرد همینطور رطوبت محیط امکان رشد ویروس زگیل را بالا میبرد.

.

انواع زگیل

زگیل معمولی: اغلب در اطراف ناخن‌ها و در پشت دست ظاهر می‌شود و معمولادارای سطحی زبر است و رنگی زرد و یا قهوه‌ای دارد. این زگیل‌ها می‌تواننددردناک شده و در انجام کارهای روزانه مشکل ایجاد کنند.
زگیل پا: در کف پا ایجاد می‌شود و بر روی آن نقاط سیاه دیده می‌‌شود کههمان رگ‌های خونی هستند که زمانی آن را تغذیه می‌کردند. به دسته ‌های زگیلکف پائی، موزائیک می‌گویند که احتمال دردناک شدنشان بسیار زیاد است.
زگیل مسطح: زگیل‌های کوچک صافی هستند که گاه در دسته‌های صدتائی دیده می‌شوند و اغلب در صورت کودکان به وجود می‌آیند.
زگیل تناسلی: در ناحیه تناسلی به وجود می‌آید و از طریق روابط جنسی منتقلمی‌شود. این زگیل‌ها از سایر زگیل‌ها مسری‌تر هستند. در زنان زگیل تناسلیمی‌تواند به دهانه رحم نفوذ کند
وامان ایجاد سرطان دهانه رحم را بیشتر میکند.
از کپسول‌های که حاوی ویتامین‌A و یا روغن کبد ماهی هستند استفاده کنید. به این ترتیب که کپسول‌ را شکسته و محتویات مایع آن را روی زگیل بمالید. روزی یک‌بار انجام این عمل کافی است. واکنش زگیل‌های مختلف نسبت به ایننوع درمان متفاوت است اما به نظر می‌رسد که زگیل‌های جوان با این روش درعرض یک‌ماه از بین می‌روند.
مصرف ویتامین C در درمان زگیل‌های .

درمان

اکثر  درمان‌ها تخریبی هستند، یعنی ضایعه راتخریب می‌کنند ولی عفونت ویروسی را درمان نمی‌کنند، چرا که به طور کلی ازبین بردن ویروس‌ها کار آسانی نیست
 

در حال حاضر معروف‌ترین روش دارویی که برای درمان زگیل به‌کار می‌رود،محلولی ترکیبی است که حاوی اسیدسالیسیلیک، اسید لاکتیک و کلودیون است. برای به کار بردن آن ابتدا ضایعه را 5 دقیقه در آب ولرم قرار دهید تا پوستضخیم روی ضایعه نرم شده و راه برای نفوذ دارو، هموار شود.سپس موضع را خشککرده و بافت‌های مرده و آثار داروئی قبل را با سنگ‌پا پاک کنید سپس بامحلول ترکیبی فوق، سطح ضایعه را بپوشانید. دقت کنید که محلول‌ با بافت‌هایاطراف ضایعه تماس پیدا نکند. چرا که سبب تحریک و زخم در پوست سالم اطرافضایعه می‌‌شود. برای جلوگیری از این مسئله، اطراف زگیل را با لاک ناخن،وازلین و یا پماد اکسیددوزنگ بپوشانید و سپس محلول را روی ضایعه قراردهید. بهتر است این کار را در شب انجام دهید خصوصا برای زگیل پا.

اینروش درمان معمولا چند ماه نیز طول میکشد.سرما درمانی (کرایوتراپی)

کرایو برای بیماران دارای زگیل‌های با تعداد کم تا متوسطتوصیه می‌‌شود. مهم‌ترین عارضه جانبی آن هم درد یا تاول البته موقتی درمحل است و به‌دنبال آن، 20تا 40 درصد هم خطر عود وجود دارد.

 جراحی

از آنجا که مستلزم برداشت عمقی ضایعه است، به مهارت جراح بستگی دارد. خطرعود با استفاده از این روش، حدود 20 درصد است.

 

 لیزر

بهترین روشدرمانی زگیل‌های وسیع داخل پیشابراه و واژن است. نکته جالب این است که دودحاصل از این نوع درمان می‌تواند حاوی ویروس پاپیلومای انسانی باشد و بههمین دلیل پزشکانی که این عمل را انجام می‌دهند حتما باید از ماسک استفادهکنند. برای درمان با لیزر بین 5 تا40 درصد احتمال عود در نظر گرفتهمی‌شود.

مزیت روش‌های فیزیکی نسبت به روش‌های شیمیایی، علیرغم هزینهبالاتر و عوارض جانبی مانند زخم در محل درمان و‌... این است که بیمارسریع‌تر از آنها نتیجه می‌گیرد و نیاز به مراجعات مکرر ندارد. به عبارتدیگر این نوع درمان‌ها برای بیماران عجول مناسب‌ترند.
چند نکته مهم


برای جلوگیری از گسترش ویروس، ناحیه دچار زگیل را شانه نکنید، برس نزنید و اصلا‌ح نکنید.


از کوتاه کردن ناخن‌هایی که اطراف آنها زگیل وجود دارد، از ناخن‌گیر جداگانه استفاده کنید.


اگر در اطراف ناخن‌های شما زگیل وجود دارد، ناخنتان را نجوید!>


زگیل را نترکانید زیرا باعث گسترش بیشتر ویروس می‌شود. اگر کودک شما زگیل دارد، روی زگیل را با باند بپوشانید تا آن را نترکاند.


دستتان را حتی‌الا‌مکان خشک نگهدارید. ویروس عامل زگیل در محیط‌های مرطوب غیرقابل مهار است.
در صورت دست زدن به زگیل، دستتان را به دقت بشویید

 

 

/ 8 نظر / 39 بازدید
بی نام

سلام خسته نباشید. وبلاگ بسیار خوبی دارید. من چند تا سوال داشتم (جنسیت = مرد، سن = 21) 1. من یک زگیل تناسلی دارم که حدوداً از 5-6 سالگی با هام هستش. با فردی که رابطه ی جنسی دارم، چند درصد این امکان وجود دارد که این ویروس از طریق این ارتباط به وی منتقل بشه و چند درصد امکان ابتلا به سرطان وجود داره. 2. اگه این ویروس منتقل شده باشه از کجا می تونم متوجه بشم ؟ خدا رو شکر هنوز که علائم ظاهری نداشته 3. بهترین روش درمان برای زگیل های تناسلی چیه ؟ (اون نظر اشتباه فرستاده شد. لطفاَ اگه می تونید اینجا جواب بدین) با تشکر از راهنمایی شما !

زهرا

با سلام و خشته نباشید. بعد از اپیلاسیون قسمت اضافی من دچار زگیل تناسلی شدم که به اشتباه اول انرا با ناخن برداشتم و شاید ان کار من باعث شد بیشتر شود. بعد از ان دکتر زنان تحویز نمودند با اسید بسوزانم که انجام دادند . اما همچنان زگیل داشتم و دکتر پوست رفتم که با الکتردولیزر سوزاندن .و همجنان من الان 2 تا دانه کوچک دیگه زگیل دارم . حالا چکار کنم و تا چه زمانی ادامه دارد. این که می گویید پودر کپسول ویتامین را روی زگیل بزارم ایا؟

زهرا

من دچار زگیل تناسلی شدم البته با اسید یک بار تخریب شده و یکبار هم لیزر کردم . ولی باز هم 2 دانه مانده باید چکار کنم ؟ ایا پودر کپسول ویتامین را بزارم روی زگیل؟ ایا راهی هست که زگیل در نیارم ؟

امین

بسلام با سلام لطفا اقداماتی رو که پس از فریز زگیل کف پا می توان انجام داد تا بهبودی کامل حاصل شود و به دیگران انتقال نیابد را بیان کنید. با تشکر

سمانه

با سلام وخسته نباشید پسری 10 ساله دارم که در ناحیه پیشانی مبتلا به زگیل است 1- بهترین روش برای از بین بردن ان پیست؟ با فریز کردن جای لک از ان باقی نمی ماند ؟ممنون میشم اگه سریع جواب دهید 2-از علت های به وجود امدن زگیل پرندگان خانگی مثل (طوطی و قناری ) هم میتواند باشد؟

سارا

واقعا که...اینقد بهم ریختس ک نفهمیدم چی نوشته...اعصابم بهم ریخت...حیف مطلب ب این خوبی ک اینجوری گذاشتیدش...

نرگس قاسمی

با سلام و احترام.حدود یک سال پیش ضایعه کوچکی در کف پا ،بین انگشت دو و سه ایجاد شد که مدتها بدون درد وجود داشت.به اشتباه روی انرا سنگ پا زدم و متوجه شده زیاد شد و منتشر گردید. به دو دکتر متخصص مراجعه کردم.اولی محلول کوردیون دادند، استفاده کردم فایده نداشت، جز ایکه پوست کف پا کلفت شد.دکتر دوم دو مرحله فریز کردم، اما جالب اینجا بود که اصلا تاول نزد و همچنان به شکل اولیه باقی مانده و کم هم نشده و دارد تمام کف پا را دانه های ریز سفید پر میکند.حال دیگر تحمل درد فریز و بی فایده بودنش را ندارم.میخواستم سوال کنم درمان لیزر دراین مورد جواب میدهد؟ ایا لیزر هم درد دارد مانند فریز؟ دردش به کنار.من کودک 1 ساله دارم میترسم به ایشان منتقل شود.ممنون میشم اگه راهنمایی فرمایید.

عادل داداشی

با و احترام من تو یکی از فامیلا یه بچه 14 ساله دارم که دستا و صورتش زگیل داره و هر دکتر و متخصصی رفتن خوب نشده و همش هم زیاد و زیادتر میشه لطفا راهنمایی بفرمایید خانوادش خیلی نگرانن و می ترسن مریضیه دیگه باشه.