درمان مویرگهای پوستی

ابتدا باید بدانیم واریس چیست؟

واریس بیماری شایعی است که در طی آن دیواره وریدها دچار تورم و برآمدگی پیاز مانند می‌شوند. این مشکل به طور عمده در دیواره وریدهای قسمت تحتانی ساق پا دیده می‌شود. هر ورید یا سیاه‌رگ دارای دریچه‌های کنترل کننده جریان خون است. واریس هنگامی ‌رخ می‌دهد که این دریچه‌ها دچار نارسایی شده باشند و به فعالیت طبیعی خود ادامه ندهند

علل ایجاد واریس  چیست؟

 

در مورد علت تشکیل وریدهای واریسی و پیشرفت آنها، چند فاکتور مهم مطرح است مهمترین علت زمینه ای : ارث است.

 و به دنبال ایستادن های مکرر و طولانی مدت، خون در عروق اندام تحتانی تجمع می یابد، به دلیل فشار ناشی از وزن این ستون خون، اتساع وریدی و به مرور زمان نارسایی دریچه های مسئول یکطرفه نمودن جریان خون رخ داده که خود سیکل معیوبی را به سمت اتساع و استاز بیشتر وریدی موجب می شود و بدین ترتیب واریس تشدید می گردد.. هورمون های زنانه  خصوصا پروژسترون در جنس مؤنث با تاثیر ، بر جدار عروق انقباض عضلات صاف را مهار کرده و بدین ترتیب باعث اتساع و گشاد شدن آنها می گردد  ودیواره رگ ها بی کفایت میگردد این هورمون در جاملگی افزایش می یابد.نیروی جاذبه از دیگر فاکتورهای مهم است.

علایم واریس چیست؟

علایم بالینی بیماران دچار واریس می تواند کاملاً متغیر باشد. بیشتراوقات کاملا بی علامت بوده   بدون علامت بوده و تنها از جنبۀ زیبایی به توجه پزشکی نیاز  در صورت علامتدار شدن، احساس درد، پری و سنگینی منتشر و غیر اختصاصی در ساق پاها به خصوص متعاقب ایستادن به مدت طولانی، وجود دارد. گاهی تورم در مچ پا دیده می شود. این نشانه ها، با گذشت زمان پیشرفت کرده و بدتر می شوند. معمولاً بالا گرفتن پاها موجب بهبود نشانه ها و تسکین نسبی بیمار می گردد.

غالباً مکان درگیری، نواحی زانو به پائین به خصوص در مسیر شاخه های سیستم صافن بزرگ است. در ظاهر، وریدهای واریسی به صورت وریدهای طویل و برجسته در سطح اندام های تحتانی مشاهده می شوند. گاهی شبکه های وریدی کوچک و مسطحی به رنگ آبی - سبز، با واریس  همراهی کرده که خود علامت دیگری از نقص عملکرد وریدی است. یکسری نشانه ها خاص نارسایی مزمن وریدی می باشند که عبارتند از ادم، هیپرپیگمانتاسیون یا تیرگی و تغییر رنگ پوست، التهاب پوست به همراه پوسته ریزی و زخم های وریدی. ممکنست تغییرات پوستی حتی در حضور واریس های بزرگ و وسیع، وجود نداشته باشد. تورم همراه واریس، بیشتر مؤید نارسایی جانبی در سیستم وریدی رابط یا عمقی و سایر زمینه های طبی مانند مشکلات قلبی و کلیوی است، ولی یک تورم خفیف، ممکنست از خود واریس به تنهایی ناشی شده باشد. گرفتگی شبانۀ پاها می تواند در همراهی با سایر علایم رخ دهد که معمولاً با استفاده از کینین سولفات که تحریک پذیری عضلانی را کاهش می دهد، بهبود می یابد. به طور کلی اکثر بیماران توسط روش های حفاظتی، کنترل می شوند. ولی اگر درمان نشانه ها و عوارض ناشی از استاز وریدی مانند التهاب پوست، خونریزی، ترومبوز و یا زخم های سطحی مقدور نشد، بیمار کاندید اقدامات جدی تر می شود.

درمان

در صورت عدم  درمان، وریدهای واریسی خود به خود بهبود نمی یابد ، بلکه  آهسته پیشرفت  می کنند. درمانزود هنگام، اغلب از پیشرفت نشانه ها جلوگیری کرده و با نتایج بالینی وزیبایی دراز مدت مؤثرتری همراه است.

برای تعیین روش درمانی مطلوب، باید میزان گستردگی بیماری کاملاًمشخص شود.طبیعتا درمان برای زیبایی ظاهری عروق واریسی اثر مطلوبی بر درمان بیماری نیز داردودر هر صورت عروق بی کفایت ناخواسته بسته شده و جریان خون به عروق عمقی با کفایت هدایت میگردد..

 در مان درجۀ اول به منظور کنترل نارسایی وریدی  شامل استفاده ازجوراب های الاستیک حمایتی، بالا گرفتن متناوب پاها و انجام تمرینات مداوممی باشد. برای اغلب بیمارانی که فعالیتشان مستلزم ایستادن یا نشستن طولانیمدت است، استفاده از جوراب های الاستیک فشاری تا زانو یا ران ( فشار ۳۰-۲۰میلی متر جیوه ) مفید هستند این جوراب ها برای کاستن از احتباس خون وریدیدر طی روز پوشیده شده و شب ها در آورده می شوند. تورم وریدهای واریسی بااستفاده از جوراب واریس کاهش یافته و نشانه های بیمار از قبیل درد،ناراحتی و ورم گهگاه مچ پا برطرف می گردند. فشار حاصله از جوراب هایالاستیک، جریان خون را به سمت وریدهای عمقی و سپس به سوی قلب تسهیل کرده ومانع تجمع و باقیماندن خون در اندام تحتانی می شود.

روش های درمانی متداولعبارتند از اسکلروتراپی و جراحی ولیزر  میباشند

درمان عروق ریز عتکبوتی اسکلروتراپی ویا لیزر ndYAG l و  IPL

میباشد که مه بیشتر با این نوع سروکار داریم

لیزر داخل رگی وجراحی درمان عروق بزرگتر است

.

تزریق مویرگها=اسکلروتراپی


رگهای ریز مویرگی و یا " عنکبوتی" را میتوان با استفاده از تزریق محلول رقیق" رگ خشک کن درمان نمود.

روش چگونه می باشد ؟

با کمک نورپولوروید و زره بین ماده سکلوروزانت (به دیوار رگ آسیب می رساند) را از طریق سوزن ریز به داخل رگ تزریق می کنیم. بعد از تزریق جوراب کشی پوشیده می شود.دیوار رگ بدلیل داروی تزریق شده ملتهب شده و بهم دیگر چسبیده و موجب مسدود شدن رگ می شود

  برای شاخه های کوچک وریدی کمتر از یک میلی متر یا وریدهایواریسی با ۳-۱ میلی متر قطر که ظاهر نا زیبا دار

.اسکلروتراپی انجام میشود.

 

عوارض چه می باشد؟

 1 .  لک شدن پوست

 2 . زخم شدن پوست

 3 .  رشد رگ های ریز جای گزینی

 4 .  بندرت حساسیت

اگر ماده"رگ خوشک کن" به خارج از رگ تزریق شود درد و قرمزی پوست ایجاد می کند که اگر شدید باشد میتواند به ندرت زخم کوچکی در پوست بوجود بیاورد که زمانی که بهبودی می یابد اثر زخم باقی می ماند. لک شدن پوست موقتی است ولی در درصد کمی میتواند دائمی باشد.

با استفاده از کمترین حجم و غلضت مواد رگ خوشک کن و دقت در تزریق به داخل رگ عارضه زخم شدن را میتوان از بین برد و عاضه لک شدن پوست را به مقدار زیادی در شدت و شیوع کاهش داد.

جهت اطمینان برای تزریق داخل رگ استفاده ازروشهای زیر لازم است

 * عینک و نور مخصوص" پولوروید"

 * سوزن ریز اندازه 30

 * مشاهده برگشت خون به داخل سرنگ برای رگ های بزرگ تر و علامت ناپدید شدن رنگ رگ های ریز هنگام تزریق و گذاشتن انگشت در محل تزریق بای لمس کردن تزریق خارج از رگ و توقف تزریق در صورت ورم , یا تعغیر رنگ و یا به حالت "پوست پرتقال" در آمدن پوست بیمار.

 * تجربه هم عامل مهمی است .

روش کار چگونه است؟

تزریق در حالت خوابیده یا نشسته روی تخت معاینه انجام می شود . یا اینکه سوزن مورد استفاده نازک است برخی از درد شاکی می باشند. در بیماران حساس استفاده از مسکن و کرم بی حسی پوستی توصیه می شود.چندین رگ در یک جاسه تزریق می شود. بعد از تزریق جوراب واریس اندازه پوشیده می شود و بیمار توصیه می شود 10 دقیقه قبل از سوار شدن ماشین راه برود و شب اول جوراب را بپوشد و سپس روزانه به مدت دو هفته.در روز های اول کمی کبودی و قرمزی عادی است .

ن عروق واریسی بر دو نوع است:

برای درمان عروق سطحی وریز میتوان از لیزر ND YAGو IPL آُُستفاده کرد. که روش کار با ان از سطح پوست وبسیار اسان است

عروق بزرگ

نوع دیگری از لیزر که برای درمان عروق بزرگتر وهمچنین بواسیر بکار میرود نوع داخل عروقی ان است که با وارد کردن فیبر نوری به داخل ضایعه باعث بسته شدن ان میشویم.

به کار گیری لیزر با صرف زمانکمتر، به جای نگذاشتن اسکار و پدیدار گشتن سریع نشانه های بهبود، جایگزینبسیار مناسبی برای جراحی است. چرا که انجام عمل جراحی ضمن صرف هزینۀبیمارستان و بیهوشی و زمان طولانی بهبود، ممکنست با وارد کردن صدمات جانبیبه بافت اطراف ورید و نیز بر جای گذاشتن اسکار همراه باشد. از سویی اینوریدها می توانند بعد از عمل، مجدداً در محل جدیدی تشکیل شوند.

تغذیه

مصرف مکمل های غذایی شامل ویتامینهای B1 B6 E D C K  وبیوفلاوونید که جریان خون را بهبود بخشیده و در  ترمیم نقش دارند همجنین  مواد معدنی، کلسیم و منیزیم و روی اسیدآمینه ها و  کوآنزیم ۱۰ و اسیدهایچرب ضروری تاثیر مثبت بر گردش خون دارند . عصارۀ هستۀ انگور  دارای اثرات مفیدی برگردش خون و بافت همبند سیستم قلبی عروقی است

رژیم غذایی کم چربی و نیز حاوی مقادیر کم کربوهیدارت های خالص شده  ).

فیبر را به مقدار زیاد .کاهش مصرف نمک /کاهش  مصرف بعضی مواد مانند پروتئین حیوانی، شکر، بستنی، غذاهای سرخشده، پنیر، بادام زمینی، تنباکو، الکل و ....

۲- شیوۀ زندگی :

تمرینات ورزشی  مکرر مانند پیاده روی، دوچرخه سواری و شنا

کاهش وزن استفاده از لباس های راحت وآزاد.پرهیز  از نشستن یا سر پا ایستادن به مدت طولانی/در بین ساعات کاری، باید فواصل کوتاهی را به عنوان استراحت در نظرگرفته و پاها را از سطح قلب بالاتر نگه داشت و یا حین ایستادن وزن را بهطور متناوب از روی یک پا به پای دیگر منتقل نمود.

باید از اقداماتی مثلروی هم انداختن پاها، بلندکردن اجسام سنگین و قراردادن فشار و بار اضافیغیر ضروری روی پاها پرهیز کرد.

قرار دادن پاها در وان آب سرد هم برای گردشخون و هم کاهش درد مؤثر است.پرهیز از خاراندن پوست مناطق مجاور واریسها برای جلوگیری از زخم وخونریزی،


 

/ 5 نظر / 716 بازدید
لیلا

سلام من برای پست سرم تراپی دوتا کامنت گذاشته بودم و مدت هاست که منتظر جوابشم اما متاسفانه نه تنها پاسخ نگرفتم که حتی کامنت هام هم پاک شده بود [ناراحت] میخواستم بدونم مزوتراپی برای رفع غبغب چقدر مفیده و هزینه اش چه طوریه و با توجه اینکه من در تهران نیستم امکانش هست اول یه عکس بفرستم براتون که اگه مطمئن شدم برای من جواب میده بعد بیام مطب یا خیر؟ ممنون

پاریسا

لطفا کمی به منشی هایتان اداب نزاکت اجتماعی بیاموزید که با مراجعیت و یا کسانی که غیر حضوری سوالاتی دارند با سعه صدر و صبوری پاسخ گو باشند نه با بی نزاکتی و بی ادبی که شایسته ی تشکیلات شما نیز نمیباشد

سارا

سلام. زیر چشم چپ من یک مویرگ آبی از زمان کودکی وجود دارد.آیا قابل برداشتن(البته بدون ایجاد هیچ نوع مشکل و عارضه ای) هست؟ سپاسگزارم

الشن اسمند

سلام صورت من شدیدا قرمز میشود وحساسیت میکند چند بار هم دکتر رفتم که گفتن رگ صورتتان گشاد شده و زیاد خونرسانی میکنه حساسیت ها هم طوری هستند که ورم میکنند و وحشتناک می شن فقط تو صورتم هستش اگه پردنیزولون مصرف نکنم نمیشه کنترلش کرد

مینا

سلام سته نباشید می خوایستم اگه میشه به من بگید ظاهر رگهای واریسی روی ران پا به حالت اول بر می گرده یاا نه ؟رگهای واریسی پای من خیلی زیاد شدن و برطرف شدنشون برای من و همسرم خیلی مهم هست. لطفا راهنمایی کنید اگه راهی هست من حتما اقدام کنم.