چه ضدافتابی استفاده کنم؟

 

افتاب چه اشعه هایی دارد؟

 

انرژی خورشید  به سه نوع اشعه تقسیم میشود، اشعه ماوراء A,B,C

شدت پرتوهای اشعه ماوراء بنفش بین ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر بیشتر است. طول موج های اشعه ماوراء بنفش بسیار کوچک است وبرحسب میلیاردم متر اندازه گیری می شود. اما، این امواج، انرژی بالاییدارند که در بدن انسان نفوذ می کنند و ساختار سلول های پوست را تغییر میدهند.

اشعه ماوراء بنفش نوع C کوتاه ترین طول موج را دارد و بسیار خطرناکاست. خوشبختانه این اشعه کاملاً جذب اتمسفر بالای زمین می شود.

متأسفانه،اشعه ماوراء بنفش نوع A و B موجب سرطان پوست می شود و به DNA بدن آسیب میرساند. علاوه بر این موجب برنزه شدن پوست بدن نیز می شودکه UVB  که بین 290 تا 320 نانومتر طول دارد در صورتی که مکررا درمعرض قرار گیرد تولید سرطان پوست میکند و عرش بین 320 تا 400 نانومار باعث پیری و اسیب پوست میشود.

وقتی که پوست در معرض افتاب قرار میگیرد در دو ساعت اولیه UVAوارد عمل شده وباعث افزایش رنگدانه پوسا و تیره شدن اولیه پوست میشود که البته دوامش کمتر است اما اشعه UVB  به صورت تاخیری عمل میکند . از همین مکانیسمUVB در سالن برای برنزه کردن استفاده میشود.

چه ضد افتابی بخرم؟

ادامه مطلب  به زودی

/ 1 نظر / 37 بازدید
Mahsa

سلام خانوم دکتر حالتون خوبه؟ سلامتید؟[نیشخند] ببخشید خانوم دکتر من پوستم خشکه یعنی پوس پوس میشه اما جوش زیر پوستم دارم[نیشخند] اینم نشد پوست برا ما!!![نیشخند] نمی دونم باید چیکارش کنم پنککمم اورشین هست و پوستم روشنه میخواستم بدونم چه پنککی بهتره برام و واقعاً برای خرید و نمیخوام رنگ پوستم تیره بشه باید چه کار کنم؟؟!!! تورو خدا کمکم کنید احساس می کنم پوستم داره خراب میشه!! [ناراحت]