مکانیسم لیزر موی زاید


موهای انسان به دو دسته تقسیم می‌گردد:

الف   - موهای کرکی و پرزی که

کم رنگ، نازک و کوتاه بوده و در تمامی نقاط بدن به جز در چند منطقه همچون کف دست و پا می‌توان آنها را مشاهده نمود.

ب -  موهای واقعی (موهای انتهایی یا ترمینال): این مو نوع  در نواحی مشخصی از بدن همچون سر، زیر بغل و ... قرار گرفته و دارای پیاز مو و ساختمان آناتومی (مدولا، کورتکس و یک کوتیکول)می باشد.

موهای ناحیه‌ی صورت خانم‌ها ظریف و نازک بوده و عمدتاً از جنس موهای کرکی و پرز مانند بوده و موهای آقایان و نیز خانم‌هایی که به پرمویی یا «هیرسوتیسم» مبتلا می‌باشند، از جنس موهای ترمینال    است    که دانستن این ساختمان                برای فهم مکانیسم لیزر لازم است.

 

·         موهای ترمینال، مراحل سه‌گانه‌ی رشد مو آناژن و تلوژن و نهایتاً کاتاژن را دارا می‌باشند.

·         موهای ترمینال به رنگ‌هامی مختلف همچون سیاه، بلوند، خرمایی، سفید و خاکستری می‌باشند.

·         قطر این نوع مو، بین 50 تا 400 میکرون است.

·         عمق قرار گرفتن موهای ترمینال، در یک تا پنج میلیمتری پوست می‌باشد.

هرچقدر    تعداد فولیکول‌هایی که در یک سانتی‌متر مربع پوست قرار گرفته‌اند شبکه‌ی غنی از کلافه‌ی اعصاب بوده که درد ناشی از برداشتن موبیشتراست.

مکانیسم اثر لیزر در نابود کردن مو:

هدف یا سیبل لیزر، نابود کردن سلول‌های زایا در ریشه یا پیاز مو است، که برای تحقق آن ابتدا باید ملانین (رنگدانه) مو را که در جوار پیاز مو قرار گرفته و به آن «کروموفور» نیز اطلاق می‌گردد مورد هدف قرار دادبا شلیک لیزر، انرژی حرارتی که از لیزر آزاد می‌گردد، پس از عبور از سطح پوست، توسط کروموفور یا ملانین جذب گشته و درجه حرارت بسیار بالایی را در آن محل ایجاد می‌نماید، به طوری که انتشار موجی شکل این گرمای زیاد به «هدف» یا «سیبل» که همان بولب یا پیاز مو می‌باشد انتقال یافته و تمامی سلول‌های زایای فعال در ریشه‌ی مو در اثر این حرارت، دچار مرگ سلولی شده و نابود می‌گردند. حاصل این کنش و واکنش‌ها را نهایتاً در عدم رشد تعدادی از موها در پی هر جلسه لیزر شاهد خواهیم بود. زمان ایده‌آل برای لیزر کردن مو‌ها، فاز «آناژن زودرس» می‌باشد.هنگامی‌که مو در مرحله‌ی رشد «آناژن زودرس» باشد می‌توان به بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه در کاهش و محو بیشترین تعداد موهای زائد توسط لیزر دست یافت.

 از نظر کلینیکی فاز«آناژن زودرس»چه موقع است؟

از نظر کلینیکی، آناژن زودرس به مرحله‌یی از رشد مو اطلاق می‌‌گردد که مو خود را به سطح اپیدرم رسانده و اندازه‌ی آن در سطح پوست، به طول حدود یک تا دو میلی‌متر رسیده باشد.


. بنابراین نابود کردن ریشه‌ای مو مستقیماً توسط لیزر انجام نگرفته، بلکه با هدف گرفتن رنگدانه‌ی‌ مو و حرارت ایجاد شده توسط لیزر در آن محیط، بولب و سلول‌های زایای مو در اثر این حرارت، لیز و نابود می‌گردند.

نکات مهم

با توجه به این که در لایه‌ی اپیدرم نیز ماده‌ی ملانین وجود دارد، به هنگام شلیک انرژی نوری از لیزر، مقداری از انرژی حرارتی نیز توسط ملانین‌های سطح پوست (اپیدرم) جذب می‌گردد که این جذب انرژی ممکن است در پوست سوختگی سطحی ایجاد نماید.  موهای سفید را به علت نبود کروموفوریا رنگدانه‌ی‌ ملانین در مو، نمی‌توان با لیزر مورد حمله قرار داد و درمان کردوبایستی از الکترولیز کمک گرفت.

·         موهای نازک و ظریف و روشن توسط لیزر، نتیجه‌ی مطلوبی به دست نمی دهند.


     پزشک باید ابتدا فوتوتیپ یا رنگ پوست وضحامت موی هر فرد را  تعیین نموده و در پی آن، پارامترهای لیزر را تعیین نماید.

رابطه‌ی تعیین مقدار انرژی (فلوئنس) با مقدار ملانین و رنگ پوست، رابطه‌یی معکوس می‌باشد. به این معنی که، هر چقدر  پوست تیره تر، باید از انرژی کمتری استفاده نمود و برای پوست‌های روشن که حاوی رنگدانه‌های کمتری نسبت به پوست‌های تیره می‌باشد، باید از انرژی (فلوئنس) بیشتری استفاده نمود.

 همچنین هرچه اندازه وسایز مو کمتر وکوچکتر باشد، باید از «اسپات سایز» کمتر وپائین‌تری استفاده نمود.

 «مدت زمان تابش» نیز رابطه‌یی مستقیماط باقطرموداردو هرچه مو ظریف‌تر و نازک‌تر باشد، باید «مدت زمان تابش اشعه‌ی لیزر» نیز کوتاه‌تر انتخاب شود

 

لیزر مو ی ناخواسته دایمی است اما  درصد کمی از موها ممکن است اسیب نبینند ثانیا در صورتی که علت بوجود امدن ان موها برطرف نگردد در مجاورت موی قبلی ممکن است مجددا مو رشد کند

/ 6 نظر / 96 بازدید
مطي

ممنون از مطلبتون، عالي بود خيلي كمك كرد.

انا

من خیلی از کلینیک های لیزر پرسیدم ولی میگن موهای نازک را لیزر نمیکنیم چون دوباره موها در میاد نظر شما چیه؟تشکر

زينب

باسلام خدمت خانم دكتر .من پشت لبم رنگ سبزه رفتم دكتر گفتش كه بخاطر مو هستش با اينكه پشت لبمو بند ميندازم بازم رنگش تيره هست خواهشا كمكم كنيد كه با اين مشكلم چكار كنم ؟آيا حل ميشه ؟

خشایار

سلام و خسته نباشید.پسری22ساله هستم.در2-3سال قبل ریشام کرکی-یه دست و خوش فرم در می آمد و بعد اصلاح هم صورتم سفید میشد..متاسفانه بعد 18-19بار استفاده از ژیلت و تیغ ناست(سلمونی)هم از یه دستی و خوش فرمی افتاد هم اصلاح ریشام تا5-6 ساعت و استفاده از 3-4 ریش تراش طول میکشید تازه مقدار زیادی از ریشام میموند وبقولی کلفتی و پیاز مو معلوم.مجبور شدم ریشامو لیزر کنم 4جلسه بجز قسمت پروفسوری(سبیل و چانه).این قسمتو چکار کنم که هم ریشامو از دست ندم هم مثل قبل بشه یعنی بعد اصلاح پیاز مو معلو نشه؟متخصصی که پیشش لیزر کردم گفت اگر یه جلسه همه منطقه ها رو لیزر کنی مشکلت حل میشه و دیگه پیاز موت معلو نیست.خواهشا بفرمایید چکارکنم مثل قبلش بشه و ریشامو از دست ندم؟سپاس.

رضا

سلام من ریشام کلفته وصورتم سفیدمیخاستم ببینم بعد اتمام جلسات ممکنه دوباره ریشم در بیادوابن که من میخام قسمتی از صورتم رو لیزر کنم مشکلی نداره که؟ممنون میشم اگه جوابمو بدین

علی

سلام من دستام زگیل در اومده آیا شما مردهارو هم درست میکنید؟[متفکر]