طب سوزنی

روش عملکرد طب سوزنی

چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبدی انرژتیک است وانرژی در کانال هایی به ناممردین جریان دارد. جالب است بدانید که امروزه توسط روش هایی خاص، این کانال ها قابل رویت شده اند.

همان طور که آب در رودخانه ها جریان دارد،انرژی نیز در کانال ها (مردینها) در گردش است. تا زمانی کهانرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته، مثلاً در دوران کودکی، بیماری وجود ندارد. ولی همین طور که ما بزرگ تر می شویم و تحت تأثیر عوامل خارجی و داخلی مانند مواد شیمیایی محیطی،تغذیه نامناسب،استرس،آلودگی صوتی، عدم تحرک و .. قرار می گیریم، این آلودگی ها مانند زباله هایی جریانانرژی را متوقف یا کند می کنند و در نتیجه بیماری شروع می شود.

تشخیص در طب سوزنی کار بسیار دشواری است. از بیماری که مراجعه می کند باید یک شرح حال مفصل در مورد تمام اعضای بدن گرفت و او را از نظر روحی روانی سنجید. معاینه از نحوه ی صحبت کردن، راه رفتن، نشستن روی صندلی، رنگ و حالت چهره،ناخن ها ولب ها شروع می شود و با معاینه ینبض وزبان ادامه می یابد. معاینه یزبان در طب سوزنی اهمیت ویژه ای دارد و می توان از روی معاینه ی زبان به بسیاری از بیماری های فرد پی برد. رنگ زبان، شکل آن، نوع بار روی زبان و محل قرار گرفتن آن، تورم زبان و حس خطوطی که بارها هریک از ما رویزبانمان مشاهده کرده ایم و از آن سرسری گذشته ایم، می تواند به تشخیص کمک کند.

بر اساس تشخیصی که پزشک برای بیمار در نظر گرفته است، مبادرت به انتخاب یک سری از نقاط می کند که بین 10 تا 15 و گاهی کم تر یا بیشتر است. چینی های قدیم نقاطی را روی بدن کشف کرده اند که تحریک آن ها می تواند اثرات درمانی روی ارگان های درونی بدن بگذارد. این که آن ها چطور به این دانش دست یافته اند نیز شگفت انگیز است. مثلاً نقاط اطرافقوزک پا مربوط به کانالکلیه ومثانه است و یا نقاطی در زیرزانو مربوط به کانالمعده است.

درمان هفته ای ١تا 2 تا 3 مرتبه و هر دوره ی درمانی 12 جلسه است. ممکن است بعضی از بیماران به دو یا سه دوره ی درمانی نیاز داشته باشند و این بستگی به مزمن بودن بیماری شان دارد. هر جلسه ی درمانی حدودنیم تا 5/1 ساعت طول می کشد.

علاوه بر طب سوزنی، آموزش تغذیه ی سالم، حرکات ورزشی مناسب، استفاده از گیاهان دارویی و مکمل های غذایی نیز به کمک طب سوزنی می شتابند.

نکته ی مهم در درمان این است که علاوه بر محل سوزن ها، جهت، عمق نفوذ و نحوه ی حرکت دادن سوزن ها در بدن نیز بسیار مهم است.

توجه کنید که طب سوزنی درمانی بدون درد است و هیچ عارضه ای ندارد و امروزه استفاده از سوزن های یک بار مصرف، کار پزشکان و بیماران را بسیار راحت تر کرده است. تا اوایل دهه ی 70 میلادی بیشتر پزشکان مکانیزم طب سوزنی را مثل دارونماها فرض می کردند و بیشتر اثرات روانی را در بهبود اشخاص دخیل می دانستند، ولی اثرات مفید طب سوزنی دردامپزشکی و روی بچه های خیلی کوچک که تلقین پذیر نیستند، این نظریه را رد می کرد. در سه دهه ی اخیر طب سوزنی جایگاه ویژه ای دراروپا وآمریکا پیدا کرده است به طوری که در چندین دانشگاه معتبراروپا وآمریکا تدریس می شود و مورد قبولسازمان بهداشت جهانی وسازمان غذا و داروی آمریکا است.

بیماری هایی که با طب سوزنی قابل درمان است:

 

/ 1 نظر / 64 بازدید
معصومه

سلام.من 33 سالمه و يك زايمان طبيعي هم داشته ام قدم 157 و وزنم 89 كيلو است خيلي رژيم گرفتم (ديگه خسته شدم )حتي طب سوزني هم 1.5 دوره رفتم اما فايده اي نداشت..ميتونم از ليپوليزر براي لاغري استفاده كنم؟