تعریق کف دست وپا

 

سایر نقاط‌ بدن‌ بوی‌ بد که‌ در اثر وجود باکتری‌ها در عرق‌ ایجاد می‌شود.
علل‌
در حقیقت بسیاری از موارد علت شناخته شده‌ای ندارند، و اصطلاحا اینها را موارد اولیه یا ایدیوپاتیک می‌نامند، به عبارت دیگر در این افراد بیماری شناخته شده‌ای باعث ایجاد تعریق فراوان نشده است. گرچه علل واقعی ناشناخته‌اند، اما مکانیسمهای این حالت بخوبی مشخص گشته‌اند. سیگنالهای اعصاب نباتی و خود کار بدن (که ما تقریبا هیچ کنترل ارادی بر آن نداریم) به غدد عرق پیام می‌دهند که عرق تولیدی خود را به بیرون بریزند، در شرایط طبیعی وقتی حرارت داخل بدن به حدی بالاتر از مقدار قابل قبول رسید سیگنالهای بیشتری برای تعریق بیشتر و در حقیقت دفع حرارت زیادی بدن ارسال می‌شود. حال وقتی این سیگنالها به حدی بیشتر از میزان مورد نیاز ارسال شوند، همین مشکل یعنی هیپرهیدروزیس ایجاد می‌شود و نه تنها برای بیمار مفید نخواهد بود بلکه او را با مشکلات متعددی روبرو خواهد ساخت!
فرم ایدیوپاتیک آن به افزایش عرق به صورت قرینه، محدود به کف دست و پا و یا زیر بغل (به تنهایی یا همراه با هم) و غیر وابسته به تنظیم دماست.
عوامل‌ ژنتیکی‌ ممکن‌ است‌ مؤثر باشند.
استرس‌ یا اضطراب‌ مزمن‌
تب‌ و عفونت‌
سرطان‌، مثل‌ لنفوم‌
پرکاری‌ تیرویید
حمله‌ قلبی
یائسگی‌
بعضی‌ از داروها و موادمخدر
محدودیت‌ از موادمخدر
در مواردی‌ علت‌ ناشناخته‌ است‌.


عوامل تشدید کننده بیماری
استرس‌
فعالیت در زمان ابتلا به این بیماری سنگین‌ بدنی‌
هوای‌ گرم‌

پیشگیری‌
از وضعیت‌های‌ استرس‌زا حتی‌المقدور خلاصی‌ یابید.

عواقب‌ مورد انتظار
علایم‌ را می‌توان‌ با درمان‌ کنترل‌ نمود.

عوارض‌ احتمالی‌
پریشانی‌ روانی‌ در اثر شرمساری‌ در ارتباطات‌ اجتماعی‌
بثور پوستی‌ ناشی‌ از مصرف‌ بوبرها یا ضدعرق‌ها
کم‌ آبی‌ بدن‌ در صورتی‌ که‌ دریافت‌ آب‌ برای‌ جلوگیری‌ مایعات‌ از دست‌ رفته‌ کافی‌ نباشد (به‌ ندرت‌).


برای درمان باید گفت که در صورتی که علت زمنیه ای وجود داشته ابشد باید درمان شود . در کنار آن می توان از درمانهای مختلف دارویی برای کنترل علایم استفاده کرد:
درمانهای موضعی شامل آنتی کولینرژیک های موضعی، اسیدبوریک، محلول تانیک اسید 5-2%، رزورسینول، پرمنگنات پتاسیم، فرمالدئید (که البته می تواند ایجاد حساسیت کند)، گلوتارآلدئید و آلومینیوم کلراید 20% که این محلول باید شبها روی پوست خشک مالیده شود و می تواند زیر پانسمان بسته باشد و به مرور زمان می توان فواصل کاربرد آن را زیاد کرد.
درمانهای سیستمیک شامل داروهای آنتی کولینرژیک مثل پروپانتلین بروماید، گلیکوپیرولات، اکسی بوتینین و بنزوتروپین هستند. البته این داروها عوارض ناخواسته ای دارند که شامل میدریاز (گشادشدن مردمک)، دید غبارآلود، خشکی دهان و چشم، اشکال درادرار و بروز یبوست، هستند.سایر داروها استفاده از آرام بخش، ایندومتاسین، داروهای بلوک کننده کانال کلسیم که در نوع تعریق کف دست و پا معمولا به کار می روند.
• Iontophoresis از سال 1952 معرفی شد و شامل عبور جریان الکتریسیته از پوست می باشد. در این روش که بیشتر در مورد تعریق کف دست و پا کاربرد دارد، درمان روزانه هر کف دست یا پا به مدت 30 دقیقه به میزان 20-15 میلی آمپر با عبور از یک بالشتک آبی و یا بالشتک آنتی کولینرژیک می تواند در درمان این عارضه موثر باشد.
تزریق سم بوتولینوم به دلیل اثرات آنتی کولینرژیک روی غشاء عصبی عضلانی موثر است.- در تعریق بیش از حد کف دست، تزریق زیر جلدی آن باعث عدم تعریق به مدت 12-4 ماه می شود. عوارض آن شامل ضعف مختصر و موقت انگشتان شست است که ظرف 3 هفته بهبود پیدامی کند.
• - درمان تعریق بیش از حد زیر بغل با این ماده در مطالعه ای بررسی شده و نتایج قابل قبول و مشابهی داشته است و دیده شده اگر همراه با لیدوکایین تزریق شود درد به شدت قابل توجهی کاهش می دهد. در صورتیکه درمان دارویی موثر نباشد، درمان جراحی شامل سمپاتکتومی و یا برداشت زیر جلدی بافت چربی و یا غدد عرق در ناحیه درگیر می تواند مفید باشد.

رژیم‌ غذایی‌
رژیم‌ خاصی‌ توصیه‌ نمی‌شود. روزانه‌ حداقل‌ 8 لیوان‌ آب‌ بنوشید (در صورتی‌ که‌ هوا گرم‌ باشد حتی‌ از این‌ هم‌ بیشتر مایعات‌ بنوشید


طول مدت عمل حدود نیم ساعت هست. نام عمل جراحی سمپاتکتومی توراکوسکوپیک باید باشه. اگر مشکل از دست یا پای راست باشه فقط سمت راست عمل میشه. راست و چپ در یک زمان عمل نمیشه معمولا. هر قسمت از بدن عصب مخصوص خودش رو داره. در این عمل بخش کوچکی(حدود یک سانت - یک تکه) از اعصابی که مسئول تنظیم غده های عرق در اون ناحیه هستند قطع میشه. این اعصاب به دلایل نامعلوم دچار بیش فعالی هستند و باعث تعریق نابجا میشن. پس دکتر اونها رو قطع میکنه.

یک شب باید برای آماده سازی تو بیمارستان باشید و یک روز هم برای استراحت. بعد از کمتر از 48 ساعت اگر مشکلی نباشه مرخص هستید. این عمل عوارض خاصی نداره. ولی به هرحال هر عمل جراحی میتونه خطرات خودش رو داشته باشه. اگر جراحتون خوب باشه مشکلی نخواهد بود ان شاء اله. در ضمن بیهوشی هم از نوع کامل هست. این عمل بصورت لیزری انجام نمیشه بلکه در چند جای موضع جراحی به اندازه خیلی کوچک شکاف ایجاد میشه تا جراح بتونه با دستگاه مخصوص، عصب موردنظر رو ببینه.

/ 2 نظر / 26 بازدید
نگین

سلام و خسته نباشید.می خواستم ازتون بپرسم که شما برای درمان تعریق زیر بغل لیزر هم انجام میدید یا خیر.اگه انجام میدید هزینش رو می خواستم بدونم چقدره.ممنون

فرشاد

سلام عمل سمپاتکتمی برای درمان عرق دست عوارض دیگه ای غیر از تعریق جبرانی نداره؟